Jak fungují menstruační kalhotky?

Fungovani Menstruacnich Kalhotek

Zatímco před pár lety by většina žen nad tímto pojmem nechápavě krčila rameny, dnes se pro mnoho z nás staly menstruační kalhotky nedílnou součástí života. Přesto se najde spousta žen a dívek, které jim příliš nedůvěřují. Pokud patříte mezi tyto skeptiky i vy, čtěte dále. V dnešním článku vám přehledně vysvětlíme, jak vlastně menstruační kalhotky fungují, jaké jsou jejich hlavní výhody a na co myslet při jejich výběru.

Jak to funguje?

Fungovani Kalhotek

Začneme tou nejdůležitější otázkou – na jakém principu vlastně menstruační kalhotky fungují? Je to jednoduché. Z vnitřní strany mají všitou speciální savou vložku, která pohltí veškerou menstruační krev.

Tato savá část se skládá z hned několika vrstev. Odvod tekutiny má na starost savá vrstva, tedy ta, která se přímo dotýká naší pokožky. Pod ní se nachází antibakteriální vrstva (často například s ionty stříbra), která nejen zabraňuje množení bakterií, ale také pohlcuje jakýkoliv zápach. Pod těmito vrstvami se nachází poslední vrstva, a to nepropustná membrána. Jejím hlavním úkolem je zabránit protečení a případnému zašpinění oblečení. Celkové množství vrstev se však může u různých výrobců lišit – právě na množství a typu materiálu jednotlivých vrstev závisí kvalita menstruačních kalhotek.

Menstruacni Kalhotky Ukazka
Menstruační kalhotky vypadají docela normálně, ale fungují perfektně.

Další pojistkou, která brání nepříjemnému protečení, jsou speciální elastické lemy, které těsně přilnou k pokožce. Aby však vše fungovalo tak, jak má, je třeba vybrat padnoucí velikost – takovou, kdy kalhotky těsně přiléhají ke kůži a nikde neodstávají. Jelikož se mohou častým praním lehce vytahat, je lepší sáhnout po o číslo menší velikosti.

Hlavní výhody menstruačních kalhotek

Většina žen, která menstruační kalhotky používá, si je oblíbila zejména z toho důvodu, že se téměř neliší od klasického spodního prádla. K dostání jsou v opravdu nepřeberném množství střihů a tipů, od kalhotek s vysokým pasem po brazilky.

Zajímá vás konkrétní značka kalhotek? Zde najdete mé osobní zkušenosti a recenzi kalhotek Snuggs.

Jedná se o mnohonásobně zdravější variantu tampónů, které jsou často chemicky bělené a mohou způsobit celou řadu gynekologických obtíží. Ve srovnání s klasickými vložkami jsou výrazně pohodlnější, a především téměř neviditelné. A jelikož vám jedny kalhotky vydrží pár let, oproti tampónům a vložkám jsou nejen ekologičtější, ale z dlouhodobého hlediska i ekonomičtější.

Na co myslet při výběru?

Abychom však byly s menstruačními kalhotkami skutečně spokojené, je třeba myslet při jejich výběru na několik kritérií. Tím hlavním je především síla menstruace. Pokud chcete menstruační kalhotky nosit při slabé či střední menstruaci, případně jako doplněk menstruačního kalíšku, postačí vám klasické menstruační kalhotky. Před protečením vás ochrání na osm až dvanáct hodin.

Tip

Pomohu vám s výběrem nejlepších menstruačních kalhotek. V mém článku najdete srovnání 3 značek kalhotek.

Pokud však víte, že je vaše menstruace v některé dny výrazně silnější, sáhněte spíše po menstruačních kalhotkách s vyšší schopností absorpce. V případě, že chcete v menstruačních kalhotkách spát, zvolte noční variantu. Ta je díky speciálnímu střihu přizpůsobena několika hodinám vleže. Savá část sahá až k pasu, díky čemuž se může tekutina rovnoměrně rozprostřít, a navíc nehrozí protočení.

Jakou zvolit velikost?

Mereni Boku

Nejlepší velikost vyberete, když se změříte v šířce boků a obvod porovnáte s velikostní tabulkou. Tabulky řady výrobců se mohou lišit. Nicméně platí, pokud váháte mezi 2 velikostmi, je dobré přiklonit se spíše k té, kterou nosíte u spodního prádla nejčastěji, nebo zkusit objednat obě velikosti a nepadnoucí pohodlně vrátit.

Kolik bych si jich měla pořídit?

Na síle menstruace závisí kromě schopnosti absorpce také počet kalhotek, které bychom si měly pořídit. Pokud máte silnější menstruaci nebo chcete menstruační kalhotky používat jako jedinou menstruační pomůcku, ideální množství jsou tři až čtyři kusy. Zatímco jedny máte na sobě, druhé se perou a třetí schnou.

Prát můžete menstruační kalhotky v pračce na 40 stupňů Celsia, vyhněte se však použití aviváže a sušičky. Před samotným praním je vhodné je přeprat v ruce ve studené vodě. Vyprat bychom je měly i před prvním použitím, čímž aktivujeme absorpční vrstvu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *