Jak často měnit matraci?

Jak Casto Menitmatraci

Pořídili jste si před lety opravdu kvalitní matraci, ale poslední dobou se probouzíte nevyspaní a s bolavými zády? Důvodem by mohla být právě opotřebovaná matrace – i ty nejkvalitnější materiály se po letech pravidelného používání jednoduše proleží a ztratí na funkčnosti. Jelikož se však jedná o poměrně nákladnou investici, často známky opotřebení matrace ignorujeme do chvíle, než se objeví závažnější problémy se zády a páteří či nespavost. Pokud si nejste jistí, zda vaše matrace náhodou nepotřebuje vyměnit, jste na správném místě – připravili jsme pro vás praktický návod, jak poznat, že je čas na výměnu matrace.

Lze poznat opotřebovanou matraci pohledem?

Jedním z důvodů, proč většina lidí používá matraci dlouho poté, co ztratila svou funkčnost, je jednoduše fakt, že opotřebení neodhalíme na první pohled. Zatímco u obuvi či například sedaček a křesel je opotřebení poměrně zřejmé na první pohled, u matrací je to poněkud zapeklitější. Jelikož matraci chráníme před zašpiněním prostěradlem a v mnoha případech také pěnovými chrániči matrace, vizuálně může povrch matrace vypadat v naprostém pořádku, přestože vnitřní součásti matrace již nesou výrazné známky opotřebení. Známkami opotřebení není pouze znečištění, ale spíš místa s prohlubněmi, kdy se dá mluvit o proleženinách. V těchto místech je matrace mírně propadlá a neslouží jako opora pro tělo.

Penova Matrace
Nová pěnová matrace.

Jak dlouho vydrží matrace?

V případě, že danou matraci využíváte spíše příležitostně, vydržet vám může až několik desítek let – to platí například v případě matrací na chalupě, na chatě či v pokoji pro hosty. Pokud však na dané matraci spíte každý den, respektive noc, první známky opotřebení pěny a dalších vnitřních materiálů se začne projevovat přibližně po sedmi letech. U skutečně kvalitních matrací výrobci často garantují výdrž kolem osmi až deseti let.

I v případě, že matrace není po této době příliš opotřebená, je vhodné v tomto intervalu minimálně zvážit, zda je daný typ matrace pro nás stále vhodný. Během této doby se totiž může výrazně změnit naše tělesná konstituce a hmotnost či přibydou četné zdravotní potíže. Mimo jiné také každoročně přibývají nové a lepší modely matrací a používané materiály, které mohou výrazně zlepšit zdraví vašich zad i kvalitu spánku. Zvážit musíme také hygienickou stránku, zejména v případě, pokud matraci pravidelně neotáčíte, nečistíte a nepoužíváte chránič matrace.

Náš tip

Budete si pořizovat novou matraci? Pojďte se podívat, jak vybrat matraci.

V neposlední řadě věnujte pozornost svému tělu. Pokud vás náhle začaly po ránu bolet záda bez zjevné příčiny či se najednou v noci často budíte a nedokážete nalézt pohodlnou spánkovou polohu, zvažte, zda už není čas na výměnu matrace.

Otestujte matraci

Asi se shodneme, že kvalitní hluboký spánek je základem jak fyzického, tak psychického zdraví. Pokud víte, že máte matraci více než pět let, jednoduše její stav a funkčnost čas od času otestujte pomocí našeho speciálního matracového testu. Stačí se zaměřit na níže uvedené body; pokud platí více než dva z nich, je pravděpodobně čas na její výměnu:

  • Ráno se pravidelně probouzíte celí polámaní a s bolavými zády bez zjevné příčiny (tělesná námaha, sport, fyzicky náročná práce apod.)
  • Když spíte jinde než doma (na návštěvě, v hotelu apod.), obvykle se lépe vyspíte a netrápí vás problémy se zády a páteří
  • Vaše matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (je proložená nebo natržená, má v sobě díry, skvrny nebo jiné poškození)
  • Probouzíte se unavení, přestože jste prospali celou noc
  • Vaše matrace je starší než sedm let
  • Často se v noci převalujete ve snaze najít pohodlnou polohu
  • Objevily se u vás alergie či se vám zhoršilo astma

Jaké faktory ovlivňují životnost matrace?

Nápovědou při výběru matrace i při určení míry opotřebení je hned několik faktorů. Jedním z nich je použitý materiál. Vysokou výdrž mají zejména tvrdé matrace vyrobené z pěny s vysokou hustotou, naopak měkké pěnové matrace se proleží výrazně rychleji. Obecně nejdelší výdrží se mohou pochlubit latexové matrace, případně také kvalitní paměťové pěny. Nejkratší životnost mívají pružinové matrace, a to od pěti do sedmi let.

Neméně důležitým faktorem je celková kvalita matrace. Zatímco dražší, kvalitní matrace mohou bez problémů vydržet až avizovaných deset let, levné matrace z obyčejné pěny často přestanou sloužit svému účelu už po dvou až třech letech. 

Na závěr nezapomeňte vzít v potaz svou tělesnou váhu a pozici, ve které nejčastěji spíte. Zatímco lehčím osobám vydrží matrace ve výborném stavu poměrně dlouho, u osob s nadváhou je matraci nutné měnit častěji. To se týká rovněž osob upoutaných na lůžko. Více opotřebení a proleženin lze očekávat také o spáčů, kteří upřednostňují spánek na boku.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *