Hluboký spánek

hluboký spánek

Jak je obecně známo, člověk potřebuje denně přibližně 8 hodin spánku. Někomu stačí méně, jiný potřebuje naopak více, nicméně není to celková doba, která rozhoduje o tom, jak moc se probudíme odpočatí. Nejdůležitější je kvalita samotného spánku, která se odvíjí od délky jednotlivých fází, zejména pak délky fáze hlubokého spánku. Kdy k němu vlastně dochází, proč je tak důležitý a jak zajistit, abychom ho měli dostatek?

Co je to hluboký spánek?

Hluboký spánek je fáze, kdy naše tělo skutečně odpočívá. Dochází ke zpomalení tepu i mozkové činnosti a je poměrně těžké se v této chvíli probudit. V této fázi dochází k ukládání informací z krátkodobé paměti do té dlouhodobé, což se může projevovat jako sny. Nedostatek hlubokého spánku úzce souvisí s řadou onemocnění jako je například Alzheimerova choroba, cukrovka nebo srdeční choroby.

Cykličnost spánku – jak se dělí náš spánek?

Spánek je rozdělen na dvě hlavní fáze. Tou první je takzvaná non-REM fáze. Ta začíná lehkým spánkem, který trvá přibližně 10 minut. Zpomaluje se svalová aktivita a ky se nacházíme v „polospánku“, ze kterého je velmi snadné se probudit. Poté následuje spánek pravý. Ten trvá asi 20 minut, pomalý je tep i dech. Poslední, třetí fází non-REM spánku je spánek hluboký. Ten v nejlepším případě trvá i 40 minut a je to ta část noci, kdy tělo i mozek nejvíce odpočívá. Jaká je optimální doba spánku?

Druhá spánková fáze se nazývá REM (rapid eye movement, což znamená „rychlý pohyb očí“). V této chvíli se nám zdají sny, mozek je velice aktivní, dochází k ukládání do paměti, zvyšuje se tlak i frekvence dechu. Celý tento cyklus se během noci každých 90 minut opakuje až do probuzení.

Ideální délka hlubokého spánku

Ideální délka hlubokého spánku se samozřejmě liší podle věku i dalších faktorů. Nicméně je pravidlem, že zdravý dospělý člověk potřebuje k dostatečnému odpočinku přibližně 2 hodiny hlubokého spánku, což odpovídá minimálně 7 hodinám spánku celkového. Miminka a batolata potřebují hlubokého spánku mnohem více, naopak staří lidé se spokojí s kratší dobou.

Jak zlepšit hluboký spánek?

Abyste přešli do fáze hlubokého spánku, která bude také dostatečně dlouhá, je důležité dosáhnout ideálních podmínek a přizpůsobit svůj styl života i denní režim.

  • Choďte spát ve stejnou dobu a stejně tak ráno vstávejte. 
  • Večer byste se již měli naladit na „klidnou vlnu“. Vyhněte se tedy cvičení a jiným náročným aktivitám a raději už odpočívejte. 
  • Večeře by měla být nejpozději dvě hodiny před spaním. Volte lehká jídla plná bílkovin. 
  • Vyzkoušejte například CBD olej na spánek
  • Omezte alkohol, kouření i kofein. Tyto látky kvalitnímu spánku výrazně brání.
  • Modré světlo není jen mýtus a spánek skutečně negativně ovlivňuje. Místo televize si raději přečtěte knihu a smartphone nebo notebook odložte už dvě hodiny před spaním. Jestliže se večer bez elektroniky neobejdete, pořiďte si kvalitní brýle proti modrému světlu.

Jak navodit hluboký spánek?

Hluboký spánek nejlépe navodíte dodržováním výše uvedených zásad. Kromě toho je také nutné zajistit, aby nic jednotlivé fáze nepřerušovalo. Tím může být například příliš vysoká teplota, světlo nebo hluk. 

  • Eliminujte tedy vše, co vydává nepříjemné zvuky jako je tikot nebo hučení. Mohou to být hodiny nebo hlučná lednice, která je příliš blízko ložnice. 
  • Pouliční lampy, které svítí do oken vám také ve spánku příliš nepomohou. Zatemněte okna závěsy nebo žaluziemi.
  • Ložnice by měla být dobře vyvětraná, a hlavně s optimální teplotou. Ta je přibližně 18°C, je to však poměrně individuální.

Proč nemám hluboký spánek?

Důvodů může být celá řada. Kromě výše uvedeného může být na vině také stres, deprese a jiné psychické obtíže, závislosti nebo vážnější fyzické onemocnění. Jestliže potíže se spánkem přetrvávají, je samozřejmě nejlepší vyhledat odbornou pomoc a podstoupit celkovou diagnostiku a případně i léčbu.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *