Druhy a typy matrací: jaký vybrat?

Zkouska Tvrdosti Matrace

Při návštěvě jakéhokoliv e-shopu s matracemi se kromě rozdělení na základě tvrdosti setkáme také s kategoriemi podle použitého materiálu, čili typu matrace. Celkem se můžeme setkat s pěti typy, tedy pěnovými, latexovými, pružinovými, kombinovanými (pěna a pružina) a zónovými matrace. Je však třeba dodat, že tyto kategorie se mnohdy mohou navzájem překrývat, a to jak zónováním, tak použitými materiály.

Pěnové matrace

Nejoblíbenějším a zároveň nejuniverzálnějším typem matrace jsou matrace pěnové. Jejich hlavní výhoda spočívá nejen v tom, že se s nimi z hlediska vysoké ohebnosti snadno manipuluje, ale také jejich schopnosti se dokonale přizpůsobit tělu a lze je použít na prakticky jakýkoliv rošt. Kromě toho vynikají minimálním přenosem pohybu, což oceníte zejména v případě dvoulůžka.

Nejznámějším typem je pravděpodobně paměťová pěna, setkat se však můžeme také se studenou pěnou, která je výrazně prodyšnější než klasické PUR pěny. Matrace z paměťové pěny se také často označují jako líné matrace, které mění svou tvrdost podle teploty. Matrace se tak dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla.

Náš tip

Vybíráte novou matraci? Pojďte se podívat do našeho průvodce, jak vybrat matraci.

Latexové matrace

Mezi nejměkčími matracemi najdeme hlavně matrace latexové, které jsou charakteristické vysokou elasticitou, dlouhou životností a stálostí parametrů. Málokdy však narazíme na matrace vyrobené čistě z latexu – pro zvýšení tuhosti je střed latexových matrací prohládán kokosovými vlákny či studenou pěnou. 

Latexova Matrace
Latexová matrace od MPO matrace

Hlavní nevýhoda latexu spočívá v nižší prodyšnosti matrace, oproti například pružinovým matracím, kvůli které nejsou vhodné pro osoby, které se nadměrně potí. Vyhnout bychom se jim měli i v případě alergie na latex, zároveň nejsou příliš vhodné pro umístění na pevnou desku. Ideální je naopak většina typů lamelových roštů, včetně těch polohovacích. Nicméně dnešní latexové matrace jsou velice prodyšné, takže se jich nemusíte obávat.

Pružinové matrace

Přestože si pružinové matrace zpravidla spojujeme s nepohodlím, v současné době se jedná o skutečně kvalitní typ matrací nabízejí mnohdy vyšší komfort než některé pěnové matrace. Důvodem je fakt, že se od dob, kdy nás uvolněné pružiny tlačily do zad, zásadně proměnila jejich konstrukce. Vzhledem k tomu, že mají obvykle několik vrstev, již nehrozí protlačování pružin na povrch matrace, navíc se dokáží skvěle přizpůsobit tvaru těla.

Pruzinova Matrace
Pružinová (taštičková) matrace Jysk.

Jejich hlavní nevýhodou může spočívat v tom, že je nemůžeme umístit na polohovací rošt – mohlo by dojít k jejich nevratnému poškození. Kromě toho je potřeba počítat také s vyšší mírou přenosu pohybu, čemuž se však můžeme částečně vyhnout u tzv. taštičkových matrací, které obsahují pružiny uzavřené v jednotlivých pouzdrech.

Kombinované (pěna a pružina)

Kombinované čili hybridní matrace v sobě kombinují několik typů matrací, zpravidla pěnové a pružinové, výjimkou však není ani latex. Jejich hlavní výhoda spočívá ve vysokém komfortu, dobrá distribuce tepla a prodyšnost – jednoduše využívají ty nejlepší vlastnosti všech použitých materiálů. 

Hybridní matrace jsou ideální volbou pro osoby, které neupřednostňují pouze jednu spánkovou polohu a ve spánku se často hýbou. Mezi kombinované matrace můžeme zařadit například sendvičové matrace, které můžeme otáčet a podle aktuální potřeby tak měnit jejich tvrdost.

Zónové matrace

Zapomínat bychom neměli ani na poslední kategorii, a to tzv. zónové matrace. Ta se může prolínat i dalšími, výše zmíněnými kategoriemi, nejčastěji se však jedná o matraci kombinující několik typů materiálů. Důvodem je rozdělení matrace na takzvané zóny, které jsou speciální určené pro jednotlivé části těla.

Zonova Matrace
5 zónová matrace Dormeo

Nejčastěji se setkáme s třízónovými matracemi, které nabídnou vyšší podporu v oblasti těžiště. Komfortnější variantou jsou matrace s pěti zónami, které jsou zpevněné v oblasti těla, ramen a hlavy. U dražších matrace často nalezneme hned sedm zón, které spojují nejdůležitější oblasti pěti a tří zónové matrace dohromady.

V případě, že si zakoupíte zónovou matraci, však dbejte na její správné umístění, respektive orientaci – pokud bychom na matraci leželi naopak, než jak vyžadují zóny, mohli bychom přivodit bolest zad a krční páteře.

Další typy matrací

Kromě výše uvedených typů matrací můžeme narazit i na speciální matrace. Mezi ty patří například bio matrace z přírodních materiálů, gelové matrace, zdravotní matrace s certifikátem o splnění požadavků na zdravý spánek, či ortopedické matrace, které zajišťují podporu páteři. 

V případě osob upoutaných na lůžko se vyplatí investice do antidekubitních matrací, které snižují riziko proleženin a otlaků. Speciální kategorii tvoří rovněž matrace vhodné pro seniory, případně také dětské matrace přizpůsobené dětskému vývoji.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *