Domácí bělení zubů (bělící pasty a sady) – recenze a srovnání

Domaci Beleni Zubu

Kdo by nesnil o zářivě bílých zubech jako z reklamy na zubní pastu? Jelikož odborné bělení zubů nepatří mezi nejlevnější procedury, řada z nás sahá po nejrůznějších domácích metodách bělení zubů. Ty však mohou často nadělat více škody než užitku. V následujících řádcích se proto podíváme nejen na metody bělení zubů, které skutečně fungují, ale také si přiblížíme rizika, která se s domácím bělením zubů pojí.

3 nejlepší produkty na bělení zubů doma 2023

Recenze produktů na domácí bělení zubů

1. Blight Smile, Světelná sada pro bělení zubů

Světelná sada Blight Smile je jedním z mála skutečně účinných způsobů domácího bělení zubů. Nejen, že zabere pouhých deset minut, ale navíc nemá žádné negativní účinky na dásně ani sklovinu a citlivost zubů. Kromě bělícího gelu využívá k maximálním výsledkům kombinaci modrého a červeného světla – zatímco modré světlo pomáhá bělit zuby, červené světlo pozitivně působí na zuby, dásně i ústní mikroflóru. 

Výhody proč ANO

 • Snadné a rychlé použití
 • Bez agresivního peroxidu vodíku

Nevýhody proč NE

 • Cena

2. DayNight LED Whitening Kit

Dosáhněte zářivého úsměvu pomocí sady zubních past a sonického zubního kartáčku se dvěma LED světly, který nejen odstraňuje plak, ale také se dostane i do špatně dostupných mezizubních prostor. LED světlo v kombinaci se zubními pastami s obsahem kokosového oleje a aktivního uhlí pomáhá bělit zuby bez škodlivých chemických přísad.

Výhody proč ANO

 • Bez obsahu SLS a PEG
 • Obsah minerálů pro zvýšení kvality skloviny
 • Bělící LED diody

Nevýhody proč NE

 • Složitější výměna hlavice

3. Toothy® Pro 12denní kůra

Tato 12denní kůra, fungující na principu oxidace, vám umožní získat zářivě bílé zuby v pohodlí domova. Díky pouhým 10 minutám denně odstraní výraznější zabarvení skloviny a zanechá je přirozeně bílé a zářivé. Nejen, že odstraní nečistoty, ale také bakterie, které způsobují zažloutnutí zubů. A to vše bez bolesti nebo citlivosti zubů. Tento způsob úpravy zubů je ideální pro milovníky kávy nebo červeného vína.

Výhody proč ANO

 • Je to jednoduchý proces

Nevýhody proč NE

 • Vysoká cena

4. My White Secret – Pudr pro bělení zubů

Pro přírodní bělení zubů bez agresivního peroxidu vyzkoušejte pudr pro bělení zubů s obsahem aktivního uhlí. Díky šetrnému složení je vhodný i pro citlivé zuby. Mezi bělící složky obsažené v pudru jsou aktivní uhlí a bentonitový jíl, které kromě bělení také detoxikují ústní dutinu. Extrakt z máty nejen osvěží váš dech, ale pomáhá zklidnit zanícené či podrážděné dásně.

Výhody proč ANO

 • Přírodní složení
 • Bez obsahu chemických bělících látek
 • Ekologický skleněný obal
 • Netestováno na zvířatech

Nevýhody proč NE

 • nepříjemná chuť, po pár aplikacích si člověk dokáže zvyknout

5. White Pearl – Systém na bělení zubů

Pro domácí bělení zubů jako od zubaře vyzkoušejte systém na bělení zubů značky White Pearl. V balení bychom kromě tvarovatelného zubního aplikátoru našli dvě 65 ml tuby stomatologického bělícího gelu a stříkačkový dávkovač pro snadné použití. Tento systém bělení zubů je velice efektivní především z toho důvodu, že je možné nechat gel v aplikátoru působit na zuby přes noc.

Výhody proč ANO

 • Odstraňuje organické zabarvení zubů
 • Snadné použití
 • Příznivá cena
 • Tvarovatelný aplikátor je možné přizpůsobit vašim zubům

Nevýhody proč NE

 • Nebělí okamžitě (je potřeba ho používat dlouhodobě)

Jak a čím si doma bělit zuby?

Pokud se rozhodnete bělit zuby doma, je třeba opravdu pečlivě volit metodu bělení. Ta se odvíjí nejen od požadovaného účinku, ale také například ceny či náročnosti použití. A jaké tedy máme možnosti?

Sady a systémy na bělení

Pokud máte citlivější zuby či se bojíte poškození skloviny, vhodnou volbou by pro vás mohly být sady na bělení. Ty zpravidla nenabízí rychlé řešení, je tedy počítat s působením po delší dobu, na druhou stranu jsou k zubům mnohonásobně šetrnější než jiné metody.

Beleni Zubu Svetlem
Světelná technika se dá použít i v domácích podmínkách

V balení setu na bělení zubů bychom kromě bělícího gelu našli násady na zuby. Jejich hlavní nevýhoda spočívá v tom, že jsou vyráběny univerzálně, a tedy nemusí přesně sedět na tvar vašich zubů. Navíc gely z těchto sad obsahují obvykle poměrně nízkou koncentraci účinných bělících látek, což na druhou stranu brání nevratnému poškození skloviny. Co se týká ceny, ta se pohybuje kolem 600 Kč a výše.

Bělícími pery

Další velice oblíbený způsob bělení zubů jsou tzv. bělící pera. Využít je můžeme jak na jednotlivé zuby, tak na celý chrup, jedná se však o časově náročnější řešení. Výhodou je především skutečnost, že jsou tato pera volně prodejná a navíc nehrozí poškození skloviny. To je však opět vykoupeno poněkud nižší účinností z důvodu nízké koncentrace účinné bělící látky. Ceny za jedno bělicí pero se pohybují kolem 400 Kč, k dostání jsou však i levnější (bohužel často i méně účinné) produkty.

Bělícími páskami

Pokud hledáte skutečně rychlou metodu bělení zubů, sáhněte po bělících páskách. Zatímco některé značky jsou k zakoupení volně, většina produktů je vzhledem k vysoké koncentraci dostupná pouze u zubního lékaře. Právě vysoká koncentrace je poněkud dvousečný mečem. Na jednu stranu si bělící pásky poradí s nažloutlým odstínem zubů i případnými skvrnami na sklovině, na druhou stranu ji vysoký obsah karbamidu peroxidu může nenávratně poškodit. Cena, která se odvíjí od síly produktu a množství pásku v balení, začíná kolem 1 600 Kč.

Jaké potraviny škodí bílým zubům?

Bělení zubů však není jediným způsobem, jak se vyhnout nežádoucímu zabarvení skloviny. Velký vliv na nažloutlý odstín zubů mají zejména určité potraviny a nápoje. Asi každý z nás někdy slyšel o zabarvení zubů následkem častého pití kávy či černého čaje, tyto nápoje však nejsou jediné, které mohou sklovinu zabarvit.

Co Skodi Bilym Zubum

Pozor si dejte zejména na potraviny a nápoje výrazných barev. Mezi ty patří například kečup, červené víno, barevné limonády a nanuky či dokonce tmavé bobulové ovoce, tedy například ostružiny a borůvky.

Pro koho bělení zubů není?

Než se pustíte do domácího bělení zubů či zamíříte na bělící proceduru do zubní ordinace, je třeba si uvědomit, že bělení není pro každého. Kontraindikací je například nedostatečná ústní hygiena, velké množství výplní a kazů v předním úseku chrupu či třeba zvýšená citlivost zubů. 

Mnoho lidí je také alergických na bělící materiál. Kromě toho se bělení nedoporučuje mladým lidem pod osmnáct let, pacientům podstupující paradontickou léčbu či osobám s poškozenou sklovinou. Z tohoto hlediska je vhodné i domácí bělení nejprve konzultovat se zubním lékařem.

Jaký je rozdíl mezi domácím a ordinačním bělení zubů?

Pokud přemýšlíte, zda si vybělit zuby v pohodlí domova, či raději zamířit na odborné bělení v zubní ordinaci, zvažte pro a proti obou metod. 

Zatímco bělení doma oceníte zejména z hlediska nižší ceny a také nižší následné citlivosti zubů (z důvodu malé koncentrace bělících látek ve volně dostupných přípravků), nevýhodou je nižší účinnost. Kromě toho hrozí při nerovnoměrné aplikaci vznik tzv. křídových skvrn na sklovině.

Při bělení v ordinaci sice podobné riziko nehrozí, na druhou stranu je třeba se připravit na vyšší citlivost zubů po aplikaci vysoce koncentrované bělící látky. Nevýhodou je také vyšší cena, na druhou stranu je účinek opravdu viditelný. 

Na co si dát při domácím bělení zubů pozor?

Hlavním rizikem při domácím bělením je jednoduše nenásledování doporučené doby působení. Mnoho lidí se domnívá, že při delším působení bělící látky dosáhnou výraznějšího efektu vybělení. Místo toho se při překročení doporučené doby působení dočkáme spíše citlivé, v horším případě poničené skloviny. 

Mereni Odstinu Zubu

Před použitím produktů na domácí bělení si proto vždy pečlivě prostudujte návod k použití a krok za krokem ho následujte.

Co udělat pro to, aby vybělené zuby vydržely co nejdéle bílé? 

Pokud se domníváte, že vám po vybělení zuby vydrží krásně bílé navěky, musíme vás zklamat. Přestože efekt vybělení může vydržet až několik let, bohužel jeho životnost úzce souvisí s ústní hygienou a potravinami, které konzumujeme.

Abychom se proto vyhnuli pouze krátkému trvání efektu vybělení zubů, je třeba týden po bělení dodržovat bezbarvou dietu, tedy se vyhýbat potravinám, které zabarvují sklovinu. Následně bychom měli pečlivě dodržovat ústní hygienu a v ideálním případě užívat speciální bělící pasty, případně pravidelně navštěvovat zubní hygienistku.

Nejčastější otázky okolo domácího bělení zubů

Zatímco ceny domácího bělení se pohybují v řádu stovek, u odborného bělení zubů v ordinaci je třeba se připravit na cenu kolem 2 500 Kč. Konečná cena však vždy záleží na stavu zubů konkrétního pacienta a míry zabarvení skloviny.

Možná vás láká vyzkoušet jednu s mnoha babských rad na bělení zubů, které kolují internetem. Mezi ty nejčastější patří jezení jahod, bělení sodou a citronem či dokonce jablečného octa. Těmito metodami se však můžeme nejen narušit sklovinu, ale výsledku se zpravidla nedočkáme. Pokud chcete ušetřit na odborném bělení v ordinaci, vyzkoušejte například sady na bělení zubů v domácím prostředí.

Mnoho uživatelů zkouší na bělení zubů kokosový olej, máte nějaké zkušenosti? Podělte se s námi v komentářích.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *