Damaškové povlečení

Damaškové povlečení patří mezi luxusní a na omak mimořádně hebké ložní povlečení. Je ušité z damašku, což je tkanina, na jejímž povrchu tvoří jemný kontrast vytkávaný atlasový vzor. Pokud si vyberete kvalitní, připlatíte si, ale vaše ložnice získá punc královského luxusu.

Co je damaškové povlečení?

Damaškové povlečení je ušité z tkaniny s hustou atlasovou vazbou, která vytváří na povrchu půvabný plastický vzor. Nejedná se tedy o potisk látky, vzor je vetkaný přímo do tkaniny.

K výrobě damašku se používá zušlechtěná bavlna. Pro povlečení z damašku je charakteristický lesklý vzhled a hedvábný omak. Damaškové povlečení patří mezi dražší, luxusní ložní povlečení.

Výhody a nevýhody

Damaškové povlečení patřilo do svatební výbavy našich babiček. Dnes už si většinou každá paní domácnosti kupuje povlečení podle svých vlastních preferencí tak, aby ladilo s ložnicí.

Pokud zvažujete koupi damaškového povlečení, krátce představím jeho výhody a nevýhody.

Výhody damaškového povlečení

 • Je velmi jemné a na omak hebké
 • Vytváří dojem luxusu
 • Příjemný lesklý vzhled
 •  Vyrobené z husté a pevné látky
 •  Při praní neztrácí barevnost
 •  Ani časem neztrácí svůj tvar, stále vypadá „jako nové“

Nevýhody damaškového povlečení

 • Vyšší cena
 • Povrch méně odolný vůči otěru

Recenze

jaké zkušenosti mají zákazníci, kteří povlečení z damašku koupili a testovali?

Shodují se, že spánek v lůžkovinách povlečených damaškem je velmi příjemný, mají pocit pohodlí, damašek neklouže. Oceňují, že povlečení z damašku velmi dobře vypadá a dodává ložnici na luxusu.

Damašková tkanina vyrobená z kvalitní bavlny je hřejivá a má dobré termoregulační schopnosti. Z recenzí některých zákazníků spíše vyplývá, že damaškové povlečení je chladivé a nejlépe se hodí pro teplé letní dny.

Problém „studeného“ damašku však bývá u povlečení, ušitého z tkaniny, při které byla použitá směs bavlněných a umělých (polyesterových) vláken. U damašku tkaného pouze z ušlechtilé mako bavlny by k chladivému pocitu docházet nemělo.

Kde koupit

Damaškové oblečení koupíte v kamenném obchodě, ale mnohem větší výběr najdete na internetu. E-shopy nabízejí online více možností a vzorů k výběru.

Damaškové povlečení online

Cena

Damaškové povlečení patří mezi dražší, jeho výroba je poměrně náročná, a pokud se při výrobě damaškové tkaniny použije pouze nejjemnější bavlna, budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Damaškové povlečení za set (polštář a peřina v klasické velikosti) začíná zhruba na 1 500 Kč.

Pokud se vám v této cenové relaci podaří koupit pěkné damaškové povlečení, můžete si pogratulovat k levnému nákupu!

Vyplatí se také pohlídat výprodeje a slevy, které prodejci čas od času nabízejí. 

Jak se vyrábí damašek

Základní surovinou pro výrobu damaškové tkaniny je bavlna.

Bavlna používaná k výrobě damašku se upravuje metodou mercerizace (podle Angličana Johna Mercera, který tento způsob vynalezl). Mercerizace znamená zušlechtění bavlněných vláken ještě před tkaním nebo již hotové tkaniny tak, aby získala na větší hebkosti a pevnosti.

Z hotového damašku se šijí povlaky na lůžkoviny, nábytkové potahy.

Často se k výrobě damaškového povlečení používá nejjemnější egyptská bavlna, výsledná tkanina se pak označuje jako mako damašek.

Pro zvýšení efektu lesku se při tkaní damaškové tkaniny mohou přidávat brokátové nitě. Ty obsahují stříbrná nebo zlatá kovová vlákna. Této techniky se využívá zejména při žakárovém tkaní, tedy pro vytváření složitějších vzorů, často ve vícero barvách. Výsledkem je tzv. brokátový damašek.

Povlečení ušité z jemného brokátového damašku je jedno z nejluxusnějších ložních povlečení, které si do vaší ložnice můžete pořídit.

TIP: Pokud se podobným způsobem (atlasová vazba) utká látka z hedvábných vláken, hovoříme o saténu.

Jak vidíte, proces výroby kvalitní tkaniny na damaškové povlečení není jednoduchý, náročnost se promítá do ceny výsledného produktu.

Cena damaškového povlečení patří mezi vyšší, za cenu však získáte kvalitní a luxusní výrobek, který vám bude dlouho sloužit.

Oblíbené barvy a vzory

Nejlepší damaškové povlečení? Zákazníci milují jemné pastelové barvy!

Oblíbené jsou tóny růžové, modré, zelené, ale i šedé. Velký zájem je o čisté damaškové povlečení bílé barvy.

Už víme, že damašek je tkanina s vytkávaným vzorem. Mezi žádané ornamenty patří lesklé proužky, kostky a další geometrické tvary, romantické duše ocení luční květy.

Složitější žakárové vzory bývají vícebarevné, aby lépe vynikla krásná atlasová vazba.

Přepychový dojem vzbudí povlečení z damašku s vetkanými kovovými nitěmi. Zlaté damaškové povlečení navodí královský pocit a noblesní spaní.

Velikosti

Damaškové povlečení se vyrábí ve všech běžných velikostech pro přikrývky a polštáře.

U polštářů najdete běžně velikost povlaku 70×90 cm. U peřiny bude rozměr záležet na tom, zda používáte klasickou nebo prodlouženou délku, případně potřebujete povlečení na dvoulůžko.

 • 140×200 cm na jednolůžko
 • 140×220 cm prodloužená délka
 • 200×200 cm na partnerskou (francouzskou) přikrývku
 • 200×220 cm prodloužené povlečení na partnerskou přikrývku

K zapínání povlečení slouží obvykle skrytý zip, méně častěji se setkáme se zapínáním na knoflíky.

Okolo povlečení na polštář může být ušitá ozdobná paspulka.

Otázky & Odpovědi

Jak sušit povlečení z damašku?

Damaškové povlečení se doporučuje sušit v závěsu (na šňůře). Pokud přesto zvolíte sušení v sušičce prádla, zvolte raději šetrnější program.

Jak prát damaškové povlečení?

Damaškové povlečení se pere v pračce, nejčastěji na teplotu 60 °C. Řiďte se však symboly na etiketě povlečení, instrukce jednotlivých výrobců se mohou lišit.

Na jakou teplotu damašek žehlit?

Damašek je bavlněná tkanina, snese žehlení při teplotě kolem 150 °C. Pořídíte-li si damaškové povlečení s nežehlivou úpravou, stačí jej po vyprání povlečení vyvěsit na šňůru. Po uschnutí můžete povlečení složit a uložit do skříně, nebo hned použít a povléknout jím lůžkoviny – žehlení není nutné.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *