Nejlepší cestovní polštáře

Cestovni Polstarek

Čeká vás dlouhá cesta autobusem, autem či letadlem a vy už se teď děsíte bolavé krční páteře a naprostého nevyspání… Tomuto scénáři se však můžete poměrně snadno vyhnout pořízením cestovního polštáře. Jak to však bývá, k dostání je sice obrovské množství produktů, které se ale mohou výrazně lišit kvalitou a provedením. Aby nebyl výběr toho pravého cestovního polštáře hledáním jehly v kupce sena, připravila jsem si pro vás přehledný návod. 

3 nejlepší cestovní polštáře

Recenze nejlepších cestovních polštářů

Cabeau Evolution Cool

Rádi si připlatíte za pohodlí a kvalitu? V tom případě sáhněte po cestovním polštáři Cabeau Evolution Cool z dvakrát hustší paměťové pěny. Jedná se o ideální volbu do letních destinací, jelikož je doplněn chladícími otvory. Zároveň se může pochlubit inovativním designem se zvýšenou podporou krku či prostorem pro sluchátka. Nechybí příjemný povrchový materiál, praktické cestovní pouzdro a špunty z paměťové pěny.

Výhody proč ANO

  • Unikátní design
  • Chladící otvory
  • Vysoce kvalitní paměťová pěna
  • Cestovní pouzdro
  • Lze prát v pračce

Nevýhody proč NE

  • Vysoká cena

Malia cestovní nafukovací polštář

I nafukovací cestovní polštář může být pohodlný! Důkazem je cestovní polštářek Malia, který stačí nafouknout pomocí zabudované pumpičky. Díky sametovému povrchu je příjemný na dotek a nijak neškrábe ani netlačí. Velice snadné je jak jeho nafouknutí, tak vyfouknutí – stačí zmáčknout ventil. Součástí balení je praktický obal, z hlediska údržby přijde vhod také pratelné snímatelný potah.

Výhody proč ANO

  • Zabudovaná pumpička
  • Snadné vyfouknutí
  • Kompaktní
  • Součástí obal
  • Snímatelný a pratelný potah
  • Nízká cena

Nevýhody proč NE

  • Nižší komfort 

Cabeau Air Evolution modrý

Caberu Air Evolution posouvá klasické nafukovací polštářky na další úroveň. Skládá se z několika částí, které umožňují zvýšenou podporu hlavy a krku, a díky ploché zadní části se pohodlně opřete. Nechybí příjemný hladký povrch, snímatelný pratelný potah a praktický obal velikosti plechovky, který se vejde do boční kapsy každého batohu. Příjemným překvapením je kapsa na uložení sluchátek, telefonu či jiných drobností. 

Výhody proč ANO

  • Snadné nafouknutí i vyfouknutí
  • Pratelný potah
  • Kompaktní
  • Obal
  • Kapsa
  • Příjemný povrch

Nevýhody proč NE

  • Na nafukovací polštář mírně vyšší cena

Cabeau Evolution Classic Midnight

Alternativou pro všechny, které chtějí brýle proti modrému světlu nosit opravdu po celý den, jsou brýle Ray-Ban New Wayfarer. Modré světlo blokují pouze do dvaceti procent, díky čemuž nemění percepci barev, zároveň však mírní únavu a pálení očí z dlouhé práce před monitorem. Nechybí klasický Ray-Ban design, čirá skla a možnost výběru ze tří různých velikostí. Součástí balení je navíc originální pouzdro na brýle a praktický hadřík. Jedinou nevýhodou tak zůstává především vysoká cena, díky obroučkám z odolného plastu vám však budou sloužit opravdu dlouho.

Výhody proč ANO

  • Kvalitní paměťová pěna
  • Pratelný potah
  • Kapsa
  • Kompaktní obal
  • Příjemný povrch
  • Průměrná cena

Nevýhody proč NE

  • Pro někoho možná větší rozměr i po dotažení

Naturhike Aeros cestovní nafukovací polštář

Tento model je ideální pro všechny, kteří hledají univerzální nafukovací polštářek – využít lze jak při cestování, tak namísto klasického polštáře při stanování. Kombinuje ergonomický design, příjemný materiál a snadné nafouknutí i vyfouknutí. Samozřejmostí je výborná skladnost a nízká cena.

Výhody proč ANO

  • Snadné nafouknutí i vyfouknutí
  • Univerzální použití
  • Skladný
  • Nízká cena

Nevýhody proč NE

  • Nevhodný na dlouhé cesty 

Co je to cestovní polštář

Jak napovídá jeho název, cestovní polštář je skvělým pomocníkem na cesty, kdy díky svému tvaru nabízí podporu krku. Díky tomu, že ze tří stran podepírá hlavu, už se s jeho pomocí nebudete probouzet s nataženým svalem, zablokovanou krční páteří či nepříjemnou migrénou. 

Naopak se můžete těšit na ničím nerušený spánek, ať už cestujete letadlem, autobusem či autem (samozřejmě na sedadlo spolujezdce). Využít ho však můžete také při zdlouhavém čekání na letišti či jízdě vlakem. Zkrátka a dobře, z cestovního polštářku se co nevidět stane váš nerozlučný parťák na cestách. 

Jak vybrat cestovní polštář

Aby cestovní polštář sloužil skutečně tak, jak má, je třeba při jeho výběru myslet na několik kritérií. Mezi ty patří jak jeho tvar a výplňový materiál, tak potahová textilie či náročnost údržby. 

Výplň

Asi nejzásadnější roli z hlediska komfortu při spánku hraje výplň cestovního polštáře. Pokud vám nevadí do nákupu investovat mírně vyšší částku, doporučit můžu především polštáře z paměťové pěny. Pokud už jste někdy měli s paměťovou pěnou tu čest, pravděpodobně tušíte, že hlavní výhoda spočívá především v dokonalé podpoře krční páteře v kombinaci s dostatečnou pružností. Zpravidla se navíc jedná o hypoalergenní materiál s ideální prodyšností a termoregulací. 

O něco levnější alternativou paměťové pěny jsou polštáře plněné mikrokuličkami či mikrogranulemi, které se mohou pochlubit výbornou tvárností – jednoduše řečeno, přizpůsobí se tvaru vaší šíje či opěradlu sedadla. Zejména při cestách na letní dovolenou oceníte vysokou prodyšnost, díky které se nebudete pod polštářem potit.

Potahový materiál

Z hlediska pohodlí nezanedbejte také výběr potahového materiálu. Příliš komfortu si neužijete u nafukovacích polštářku z plastu, která zkrátka škrábe a tlačí. U polštářku z paměťové pěny či mikrokuliček zvažte především destinace, kam s polštářkem hodláte cestovat. Zatímco v chladnějších oblastech oceníte příjemný fleecový či plyšový materiál, v letním horku budete podobně hřejivé materiály spíše proklínat. Do tropů tak zvolte raději prodyšnou bavlnu či hladký polyester. Pokud kupujete cestovní polštářek v kamenné prodejně, není na škodu zkusit, zda látka neškrábe a nekouše. 

Podpora krční páteře

Množství a typ náplně má významný vliv nejen na měkkost polštáře, ale také míře podpory, kterou poskytuje vaší krční páteři. Zatímco polštáře s menším množstvím výplně nabízejí vyšší měkkost a menší podporu, polštáře s vysokou gramáží sice dokonale podepřou hlavu, ale mohou zkrátka trochu tlačit.

Velikost a váha

Vzhledem k velké nabídce můžete zakoupit cestovní polštáře všech možných tvarů a velikostí. Při výběru velikosti a váhy myslete nejen své pohodlí, ale také metodu cestování – zatímco do auta si můžete bez problému vzít rozměrnější a těžší cestovní polštář, při cestě letadlem přijdou vhod spíše kompaktnější a lehčí modely, které se při přechodech mezi terminály či gaty nepronesou a nezabírají mnoho místa. 

Odolnost a údržba

Patříte mezi nadšené cestovatele, kteří vyrážejí za dobrodružstvím několikrát do roka? Pak rozhodně vezměte v potaz odolnost materiálů a celkovou náročnost údržby. Ideální pro vás budou polštáře, které umožňují praní v pračce.

Druhy cestovních polštářů

Nafukovací polštář

Pokud chcete ušetřit místo v batohu, sáhnout můžete po nafukovacím cestovním polštáři. Přestože se nejedná o právě nejpohodlnější alternativu, snadno ho vyfouknete a sbalíte prakticky do kapsy. Potěší také opravdu nízkou cenou a snadnou dostupností – koupíte ho v prakticky každém obchodu se sportovním vybavením či třeba přímo na letišti. 

Pěnový

Asi nejkomfortnější variantu představují polštáře pěnové. Přestože jsou k dostání i cestovní polštáře z obyčejné PUR pěny, vsaďte raději na pěnu paměťovou. Ačkoliv si trochu připlatíte, těšit se můžete na bezkonkurenční pohodlí a podporu krku. Jedinou větší nevýhodou je kromě ceny také vyšší váha – na backpacking zvolte raději jinou alternativu. 

S kuličkami

Kompromisem mezi nafukovacím polštářem a modelem z paměťové pěny jsou kousky s kuličkovou výplní. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, namísto klasických umělohmotných mikrokuliček vyzkoušejte výplň ze sušené pohanky. Ta se nejen přizpůsobí tvaru vaší šíje, ale navíc po nahřátí dokonale uchovává teplo. 

Jak vám cestovní polštář zpříjemní cestu?

Důvodů, proč si pořídit cestovní polštář, je opravdu mnoho. Tím nejzásadnějším je pravděpodobně pohodlí – už žádné podpírání hlavy svetrem či neúmyslné usnutí na rameni spolucestujícího. I v případě, že nemáte problém usnout prakticky kdekoliv, oceníte podporu krční páteře, díky čemuž cestovní polštářek pomáhá předcházet zablokování krku či bolestem hlavy. 

V neposlední řadě se jedná o nenahraditelného pomocníka pro všechny cestovatele, které trápí spánková apnoe – cestovní polštářek udržuje hlavu ve správné pozici, čím pomáhá předcházet zneprůchodnění dýchacích cest. 

Jaké jsou alternativy cestovních polštářů

Není vám klasický cestovní polštář ve tvaru podkovy příliš pohodlný? Praktickou alternativou mohou být speciální modely, které stačí pomocí popruhu připevnit k hlavové opěrce. Díky speciálnímu tvaru poskytují podporu krční páteři, aniž byste se museli potit pod polštářem těsně přiléhajícím ke krku.

Pokud patříte mezi milovníky tzv. infinity šátku, možná vás zaujme také infinity cestovní polštář. Podobně jako šátkovou variantu ho stačí omotat kolem krku, kterému díky měkké výplni poskytne dokonalou podporu. Vzhledem k tomu, že infinity polštář umožňuje několik způsobů použití, je ideální volbou pro všechny, kteří nevydrží spát v jediné pozici. 

Nejčastější otázky

Cestovní polštáře nepatří mezi nijak nákladné položky. Zatímco nafukovací polštářek seženete už za několik desítek korun, polštáře z kuliček či pěny se cenově pohybují kolem 500 Kč. Skutečně kvalitní cestovní polštáře z paměťové pěny však zakoupíte spíše v cenové kategorii nad 1000 Kč.

Vhodnost praní v pračce se odvíjí od daného materiálu. Obvykle platí, že umělé materiály lze v pračce bez problémů prát, příliš se nedoporučuje v případě polštářů s výplní z pohanky. Vždy však vhodnost praní, případně maximální teplotu vody, zkontrolujte na cedulce s pokyny k údržbě. 

Ano, s cestovním polštářkem se do letadla bez problémů dostanete. Dokonce není ani považován za příruční zavazadlo, a nemusíte se tak být případných poplatků.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *