Bělení zubů kokosovým olejem – skutečně funguje?

Beleni Zubu Kokosovym Olejem

Kokosový olej je bezpochyby hitem několika posledních let. Už dávno není využíván pouze v kuchyni, ale také k ošetření pokožky, nehtů či vlasů. Oblastí, které se jeho popularita rovněž nevyhnula, jsou také zuby a dásně. Mnoho lidí nedá dopustit na jeho údajné bělicí účinky. Skutečně si dokáže kokosový olej se nepěkným zabarvením zubů poradit, nebo se jedná jen o mýtus? Na to se zblízka podíváme v dnešním článku.

Bělící účinky hledejte jinde

Asi každý, kdo občas zavítá na sociální sítě či diskuzní fóra, už asi narazil na návod, jak si pomocí kokosového oleje vybělit zuby. Autory těchto návodu jsou však bohužel většinou lidé bez zdravotnického a dentálního vzdělání, kteří toho o problematice bělení zubů a celkové péči o zubní sklovinu vědí jen pramálo. Pokud bychom totiž nahlédli do odborné literatury, zmínku o zázračném vlivu kokosového oleje na zabarvení skloviny bychom v ní nenašli. 

Jak a čím si vybělit zuby doma?

Důvod je prostý – kokosový olej jednoduše neobsahuje látky, které by dokázaly změnit barvu dentinu, který se nachází pod sklovinou a do velké míry ovlivňuje zabarvení zubu. To však neznamená, že bychom měli kokosový olej nadobro zatracovat. Než se však podíváme na jeho reálné účinky, alespoň krátce se zastavme u metod bělení zubů, které jsou skutečně efektivní. 

Allnature Kokosovy Olej

Allnature Kokosový olej panenský BIO

Kokosový olej má skvělé uplatnění jak v kuchyni, neboť má vysoký kouřový bod a lze na něm i smažit, tak výborný je i na pleť, pokožku, nehty, vlasy či zuby. Mohou za to především jeho hydratační a výživové vlastnosti.

Zubnipasta S Kokosovym Olejem

BIOMED SUPERWHITE zubní pasta BIO

Přírodní zubní pasta BIOMED Superwhite pro šetrné bělení citlivých zubů s kokosovým olejem a skořicí zklidňující dásně. Hydroxyapatit vápníku a L-Arginin remineralizují sklovinu. Extrakty z papáji a ananasu odstraňují plak a šetrně leští sklovinu.

Jaké jsou efektivní metody bělení zubů?

Jak jsme již zmiňovali, pro efekt opravdu bílých zubů nestačí pouze odstranění plaku ze skloviny. Jelikož je příčinou viditelného zabarvení zubu takzvaný dentin, který se nachází pod sklovinou, skutečně fungují pouze bělící metody s obsahem peroxidu či obdobné látky. Tyto bělící látky se nacházejí ve speciálních sadách, tužkách či páscích na domácí bělení zubů v domácím prostředí. Pokud však stojíme o bílé zuby bez rizika poškození skloviny, zamířit bychom měli spíše do zubní ordinace, kde nám zuby vybělí profesionálně a především bezpečně.

K čemu je kokosový olej vhodný?

Přestože kokosový olej žádné účinky na zbarvení zubů nemá, neznamená to, že se podobné návody alespoň částečně nezakládají na pravdě. Kokosový olej má totiž výrazné antibakteriální vlastnosti, kterých můžeme využít i z hlediska ústní hygieny. Na použití zubního oleje k čištění a ošetření zubů a dásní nedá dopustit například tradiční indická medicína Ájurvéda, podle které si dokáže poradit mimo jiné se zanícenými dásněmi či afty.

Vyrobte si kokosovou zubní pastu

Pokud chcete vyzkoušet antibakteriální vlastnosti kokosového oleje, můžete ho používat jako zubní pastu. Postup je skutečně jednoduchý – stačí si do úst vložit lžičku kokosového oleje, počkat, dokud se nerozpustí, a nakonec ho po zubech rozetřít zubním kartáčkem či prstem. 

Doporučujeme

Dali jsme dohromady kokosové oleje, které se dají koupit a vybrali z nich nejlepší kokosové oleje.

Jelikož však nemusí kokosový olej dokonale odstranit plak a zbytky jídla, doporučujeme si zuby nejprve vyčistit klasickým způsobem a následně ošetřit kokosovým olejem, který zbaví ústní dutinu bakterií a zklidní dásně.

Kokosovy Olej 1

Další využití kokosového oleje v kosmetice

Kromě zubů můžeme kokosovým olejem ošetřit například také pokožku či vlasy. Obsahuje totiž vitamín E, který je známý svým příznivým vlivem na kvalitu kůže i vlasového vlákna. V obou případech je však třeba dbát na správnou aplikaci – vždy používáme kokosový olej na vlhkou pokožku či mokré vlasy. Olej dokáže vlhkost ve vlasech/pokožce uzamknout, čímž jim vrací hydrataci a pružnost, při aplikaci bez dostatku vlhkosti však výrazně vysušuje.

Co se týká obličeje, kokosový olej nemusí být vhodný pro všechny typy pleti. Zejména v případě aknózní a mastné pleti může stav pokožky naopak zhoršit – je totiž poměrně komedogenní, tedy ucpává póry. Vždy proto myslete na pravidlo „všeho s mírou“.

Jaký kokosový olej zvolit?

Pokud se přeci jen rozhodnete využít kokosový olej v rámci péče o vlasy, pokožku či zuby, nezapomeňte zakoupit skutečně kvalitní produkt. Zejména na tyto oblasti je vhodné použití panenského, tedy nerafinovaného kokosového oleje. Ten je vyráběn za studena, díky čemuž si uchovává obsah všech živin a důležitých látek. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *