Adjustační ponožky na vbočený palec – recenze a zkušenosti

Adjustacni Ponozky

Vbočený palec je překvapivě častý problém, který trápí primárně ženy po čtyřicítce. Bohužel se nejedná pouze o nevzhlednou estetickou vadu, která nás odrazuje od nošení stylových sandálků či vysokých podpatků – vybočený palec často doprovází nepříjemná bolest a vznik neméně bolestivých kostních výrůstků či otlaků.

Pokud valgózní palec trápí i vás, pravděpodobně jste už ve snaze vyhnout se operaci pátrali po neinvazivní léčbě. Tou by mohly být i takzvané adjustační ponožky, které se řadí mezi poměrně populární pomůcky pro léčbu této deformace. Skutečně však ponožky na vbočený palec fungují? A jak dlouho je třeba adjustační ponožky nosit, abychom dosáhli kýžených výsledků? Na to se podíváme v dnešním článku.

Nejlepší adjustační ponožky

Co jsou adjustační ponožky?

Adjustační ponožky jsou speciálně navržené ponožky, které svým tvarem pomáhají upravovat pozici prstů nohy. Vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z měkkého materiálu s vysokým podílem bavlny, se jedná o výrazně pohodlnější alternativu nejrůznějších silikonových a plastových korektorů palce

Přestože se může na první pohled zdát, že se jedná o obyčejné bezprstové ponožky, které bychom si s trochou zručnosti zvládli “uštrikovat” sami, opak je pravdou. Pro dosažení skutečně maximálního účinku je nutné, aby měly ponožky správnou délku a šířku, především v oblasti rozdělující prsty. Tyto rozdělovače jsou totiž klíčovou částí celých ponožek, jelikož vyvíjí jemný tlak na prsty nohou a vrací je do anatomicky správné polohy. To je také jeden z důvodů, proč je nutné vybírat opravdu kvalitní a kvalifikované výrobce. V případě levných napodobenin se kýžený účinek zpravidla nedostaví.

Jaké jsou příčiny vbočeného palce?

Přestože bývá vbočený palec, neboli hallux valgus, často připisován nošení bot na vysokém podpatku, důvod jeho vzniku bývá zpravidla mnohem komplexnější. Obecně se však dá říci, že vzniká v důsledku poklesu příčné i podélné klenby nohy. Palec se začne postupně vytáčet směrem k ostatním prstům, čímž dochází k otoku jeho kloubu, rotaci a deviaci v nártní kosti.

Pokud se vbočený palec objeví v dětství či v mládí (tedy před čtyřicátým rokem života), existuje velká pravděpodobnost vrozené predispozice. Náchylnost k vybočení palce může ovlivnit například vrozená délka první nártní kosti, případně také nedostatečnost vaziva v chodidle. S vybočeným palcem se můžeme často setkat také u osob, které trápí hypermobilita, tedy nadměrná kloubní pohyblivost, která z dlouhodobého hlediska stojí za velkým množstvím obtíží pohybového aparátu.

I s ohledem na vrozené predispozice patří mezi závažné příčiny již zmiňovaná nevhodná obuv. Ačkoliv se v souvislosti s valgózním palcem mluví nejčastěji o vysokých podpatcích, je nutné říci, že na vině jsou především špičaté a úzké boty. Úzká špička jednoduše tlačí prsty k sobě, čímž postupně deformuje správné anatomické postavení kloubu palce. Nepříznivý vliv má rovněž nadměrná statická zátěž chodidla či špatný stereotyp kroku. 

Výsledkem je nejen nevzhledně vypadající chodidlo s výrazně oteklým kloubem, ale také nekomfort při chůzi a nošení běžné obuvi. Tím bohužel nepříjemné následky deformace kloubu palce nekončí – často se přenáší na velké klouby nohou, jako jsou kolena a kyčle, snižují celkovou pohyblivost a zhoršují postavení páteře.

Je možné srovnat vbočený palec bez operace?

Pokud vás dlouhodobě trápí vbočený palec, rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře. Mnoho osob trpící deformací palce návštěvu podiatra odkládá ze strachu, že jim bude doporučena operace. Ta naštěstí není jediným vhodným řešením, zejména v případě, že se nejedná o pokročilé stádium vybočení palce. 

Ponozky Vboceny Palec

Pokud dojde k diagnóze hallux valgus, lékař nejčastěji doporučí léčbu pomocí rehabilitace. Ta spočívá v aktivním cvičením palce, které posiluje okolní vazivo, svaly a šlachy, čímž vrací palec do ideální polohy. Hlavní výhodou této léčby je fakt, že cviky na vbočený palec můžeme dle instrukcí fyzioterapeuta provádět sami doma. V každém případě bychom při rehabilitaci neměli opomenout ani komplikace dalších částí těla, které vbočený palec vyvolává. Takzvané řetězení může způsobit například bolest zad, špatné držení těla či nadměrnou zátěž kyčlí. 

Přestože aktivní posilování vaziva v okolí palce by mělo představovat naprostý základ celé léčby, pro rychlejší a efektivnější účinek je vhodné rehabilitaci kombinovat i s pasivními metodami. Mezi ty se řadí právě například zmiňované silikonové korektory palce či adjustační ponožky.

K samotné operaci dochází pouze v případech, že došlo k pokročilé deformitě. I po operaci však lékaři doporučují rehabilitaci, případně také pasivní pomůcky.

Pomohou adjustační ponožky na vbočený palec?

Přestože nejúčinnějším řešením vbočeného palce je bezpochyby dlouhodobá rehabilitace, právě adjustační ponožky poskytují poměrně pohodlné řešení, a to zejména u mírnějších forem. Své místo však mají i při terapii a korekci pokročilejších deformací či jako prevence opakového vzniku vbočení palce.

Detail Ponozek

Jedním ze způsobů, jak adjustační ponožky pomáhají, je zvýšení prokrvení oblasti prstů nohy. To vede k uvolnění přetěžovaných struktur chodidla. Mimo jiné však také zlepšují celkové postavení palce vůči ostatním prstům a dochází ke snížení třetí – to ocení zejména osoby, které v důsledky vybočení palce trápí bolestivé otlaky prstů nohou. Při pravidelném nošení a kombinaci s vhodnými cviky doporučenými fyzioterapeutem tak můžeme nejen předejít operaci, ale rovněž palec navrátit do zdravé fyziologické pozice.

Jakou vybrat velikost ponožek?

Při výběru ideální velikosti adjustačních ponožek bychom se měli držet své běžné velikosti obuvi. Přestože jsou tyto ponožky vyráběny trochu větší než běžné ponožky, většina výrobců číslování přizpůsobuje tak, aby nebylo ponožky nutné před zakoupením zkoušet. Vzhledem k absenci pevné špičky navíc není hlavním ukazatelem délka chodidla, jako spíše stavba nohy, velikost meziprstních mezer či výška nártu.

Typicky jsou k dostání čtyři základní velikosti, a to velikost S – vel.35-38, M – velikost 39-42, L – velikost 43-46, XL – velikost 47-50.

Pokud je velikost vašeho chodidla na hraně velikostí, tedy například 38 – 39 či 42 – 43, při výběru zohledněte zejména celkovou stavu chodidla. U mohutnějších chodidel tak sáhněte spíše po větší velikosti, na drobnější chodidla s nízkou klenbou bude lépe sedět nižší velikost. Rozhodně se však vyvarujte zakoupení příliš malé velikosti, která by mohla zejména při nočním nošení zhoršit cirkulaci krve v chodidlech a prstech nohou. 

Jak správně používat ponožky na vbočený palec?

Přestože vás po zakoupení adjustačních ponožek možná láká je nosit co nejčastěji pro rychlý výsledek, tento přístup není úplně ideální. Dodržovat bychom měli spíše postupné přivyknutí chodidla, například podle následujících kroků:

  1. V prvních dnech nošení nasaďte meziprstní oddělovače pouze na špičky prstů. Nenoste ponožky déle, než patnáct až dvacet minut v kuse.
  2. Po několika dnech můžete meziprstní oddělovače posunout do poloviny prstů a nošení prodloužit na hodinu až dvě denně.
  3. Jakmile budete schopni posunout meziprstní oddělovače úplně mezi prsty (zpravidla po několika týdnech nošení), můžete ponožky nosit bez omezení, ideální na noc.

Může se v adjustačních ponožkách chodit a používat je do bot?

Vzhledem k tomu, že adjustační ponožky vyvíjí výrazný tlak na klouby i prsty nohou, není doporučováno v nich delší dobu chodit či je dokonce nosit do bot. Pokud v nich krátce přejdete byt, samozřejmě se není čeho obávat, vyvarujte se však delší chůzi. Největšího účinku ponožky dosahují v poloze, kdy jsou chodidla uvolněná a nejsou pod tlakem, tady například v leže, při sezení či spánku. Právě spánek je vhodný i pro preventivní nošení.

Jaké jsou zkušenosti s nošením ponožek?

O tom, že adjustační ponožky pomáhají nejen jako prevence, ale také při závažnějším vbočení palce, vypovídá mnoho pozitivních zkušeností jejich uživatelů. Zejména v případě, že dodržujeme pokyny k nošení udávané výrobcem, se účinek dostaví již po měsíci nošení.

Chodidlo

Jak ukazuje zkušenost jedné ze spokojených uživatelek, které byly ponožky doporučeny jako podpůrná pomůcka při rehabilitaci, pravidelné nošení pomůže nejen s narovnáním deformovaného palce, ale také celé řady doprovodných problémů. Přestože se v prvních dnech nošení objevila mírná bolest kloubů, z dlouhodobého hlediska bolestivost halluxu naopak vymizela. Uživatelka mimo jiné zaznamenala také nižší tlak na klouby chodidla a kotník. 

Výsledkem bylo však nejen odstranění bolestivosti kloubu palce, ale také vymizení nepříjemných otlaků, zlepšení celkového špatného držení těla a odstranění z toho pramenících zdravotních problémů.

Jak dlouho se mají ponožky nosit?

Z počátku vám může být nošení adjustačních ponožek nepříjemné či dokonce mírně bolestivé. Z toho důvodu je vhodné nasazovat ponožky postupně a zpočátku je nosit pouze v krátkých intervalech, přibližně po patnácti minutách. Pro zmírnění tlaku je vhodné při jejich nošení ležet či nohy zvednou do výšky. 

Postupem času a úpravou pozice palce budete schopni délku nošení prodlužovat. Jakmile v ponožkách bez obtíží vydržíte více než dvě hodiny v kuse, můžete je začít bez obav nosit i během spánku. Pokud vám začnou být po určité době nepohodlné a nekomfortní, jednoduše je sundejte.

Jak srovnat vbočený palec bez operace

Pokud máte vbočený palec a nechcete ho operovat, můžete zkusit několik rad k jeho vyrovnání:

  1. Použijte ortopedickou oporu nebo adjustační ponožky k udržení palce ve správné poloze.
  2. Cvičení a protahování může pomoci uvolnit svaly a vazy v palci a pomoci s jeho vyrovnáním.
  3. Navštivte svého lékaře, abyste zjistili, zda máte nějaké další možnosti léčby, jako je fyzioterapie nebo použití speciálních cvičení nebo pomůcek.

Je důležité mít na paměti, že vbočený palec může být obtížné léčit bez operace a může se v budoucnu vrátit. Pokud máte bolest nebo obtíže s pohybem, může být nejlepší navštívit lékaře a zvážit operaci.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *